Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Sychem w Gdyni, czyli adwentowy Dzień Wspólnoty

Utworzono: 02-12-2019

U progu Adwentu na Dniu Wspólnoty spotkała się w Gdyni Oaza Wielka Sychem. Tematem z racji 40-tej rocznicy powstania była „Krucjata Wyzwolenia Człowieka – dzieło miłości”. 

To właśnie 8 czerwca 1979 r. w czasie Mszy św. na lotnisku w Nowym Targu Ojciec Święty pobłogosławił Księgę Czynów Wyzwolenia. W tym czasie obecni na lotnisku członkowie ogólnopolskiej reprezentacji Ruchu Światło-Życie odmówili głośno modlitwę (zawierającą przyrzeczenia abstynenckie) i odśpiewali hymn Krucjaty Serce wielkie nam daj. W ten sposób proklamowanie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w obecności Papieża Jana Pawła II stało się faktem.

Na tzw. DW (Dzień Wspólnoty) przyjechały wraz z opiekunami wspólnoty z Darłowa, Gdańska, Gniezna, Kołobrzegu, Koszalina, Kowalewa, Kwidzyna, Inowrocławia i Lęborka. Nie zabrakło też kleryków z franciszkańskiego seminarium z Łodzi-Łagiewnik.

Spotkanie rozpoczęło się w piątek 29 listopada celebracją sakramentu pokuty i pojednania z okolicznościowym Słowem, które wygłosił o. Kamil Średnicki. Następnego dnia, po wspólnej modlitwie, o. Piotr Okrój wygłosił katechezę wprowadzającą w temat Dnia Wspólnoty. Podkreślił, że potrzebujący bracia, zniewoleni nałogami, są naszą Ziemią Świętą, o którą toczy się krucjata. Na spotkaniach w grupach młodzi mieli okazję do podzielenia się czym jest dla nich Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Animatorzy poszczególnych grup omawiali symbole i patronów Krucjaty tak, by przybliżyć wszystkim to dzieło.

Centralnym punktem DW była uroczysta Eucharystia, której przewodniczył prowincjalny moderator Ruchu Światło-Życie o. dr Robert Zbierański. On także wygłosił homilię.

Po Mszy św. tradycyjnie wszyscy udali się na agapę.

Kolejny Dzień Wspólnoty Oazy Wielkiej Sychem odbędzie się w Kowalewie w czasie Wielkiego Postu.

KRUCJATA WYZWOLENIA CZŁOWIEKA

Przejdź do góry strony