Najczęściej czytane
Szlakiem św. Franciszka
Od 10 do 19 września gościliśmy we Włoszech braci seniorów z Polski, którzy zgłosili się na rekolekcje zakonne w Asyżu. Inicjatorem pomysłu był o. Jan Maciejowski, który zlecił sekretarzowi ds. formacji ich zorganizowanie. Ideą przewodnią było, aby zaprosić starszych braci z FEMO, którzy nie mieli okazji być jeszcze przy grobie św. Franciszka z Asyżu. Do uczestnictwa zgłosiło się 8 braci z trzech polskich prowincji: z klasztoru w Legnicy o. Józef Cydejko i o. Piotr Marszałkiewicz, o. Stanisław Glista z Kalwarii Pacławskiej, o. Jerzy Brusiło z Krakowa, o. Mariusz Słowik, o. Franciszek Rekowski i o. Kazimierz Domeła z Niepokalanowa oraz o. Wiesław Przybysz z Darłowa. Organizacją i prowadzeniem rekolekcji zajmował się o. Piotr Stanisławczyk.
Pierwszy dzień (i ostatnie dni) goście spędzili w klasztorze „Casa Kolbe” w Rzymie podziwiając najstarsze części miasta z tarasu klasztornego, bądź delektując się spacerami po uliczkach Wiecznego Miasta. Następnego dnia udaliśmy się do Asyżu, by przemierzać szlakiem św. Franciszka.
W poszczególne dni po porannej jutrzni z wprowadzeniem pielgrzymowaliśmy do miejsc związanych z życiem św. Franciszka, gdzie celebrowaliśmy Msze św. (Bazylika Sacro Convento, Porcjunkula, San Damiano i Rivotorto). Był czas na odpoczynek, indywidualnie zaplanowane pielgrzymki i modlitwę. Dzień kończyliśmy nieszporami, Adoracją Najświętszego Sakramentu i wspólną kolacją. Ostatniego dnia wyruszyliśmy do Greccio i Fonte Colombo: tu świętowaliśmy 800-lecie zorganizowanej przez św. Franciszka „żywej szopki” i napisania Reguły Zakonu. We wszystkich tych miejscach niemalże oddychało się duchowością św. Franciszka. „Wiśnią na torcie” tego rekolekcyjnego czasu okazała się wizyta w Kurii Generalnej w Rzymie. Celebrowaliśmy Mszę św. w Bazylice Dwunastu Apostołów oraz spotkaliśmy się z o. Janem Maciejowskim, wikariuszem generalnym, który oprowadził nas po Bazylice i Konwencie. Całość świętowania uwieńczyliśmy uczestnicząc we wspólnym obiedzie wraz z o. Generałem i braćmi z Kurii Generalnej.
Dziękujemy przełożonym z FEMO za otwartość na inicjatywę i wsparcie finansowe dla organizowanych rekolekcji (jurysdykcje opłaciły pobyt braci we Włoszech, natomiast wspólnoty zatroszczyły się o środki finansowe na przeloty i wydatki indywidualne braci). Dziękujemy także przełożonym w domach generalnych w Rzymie i w Asyżu za ich gościnność i życzliwość. Ze swojej strony ja dziękuję uczestnikom, za wyrozumiałość i wspaniałą atmosferę. Myślę, że wyrażę tutaj intencje wszystkich uczestników: mamy nadzieję, że inicjatywa w kolejnych latach będzie mogła być kontynuowana.
o. Piotr Stanisławczyk
Sekretarz generalny SGF