Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Trzecia część X Kapituły Prowincji

Utworzono: 04-07-2020

W dniach 28 czerwca – 2 lipca odbyła się trzecia i jednocześnie ostatnia część X Kapituły Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego.

Była to wyjątkowa kapituła przede wszystkim z racji sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Pierwsza część odbyła się planowo, w marcu (X kapituła cz. I) i choć zapowiedziana została wtedy część druga (na kwiecień), szybko okazało się, że nie będzie się ona mogła odbyć w planowanym terminie. Był on wciąż odkładany i wreszcie podjęto decyzję, by druga część została rozbita na dwie mniejsze, z których pierwsza, najbardziej pilna, dotyczyła wyboru przełożonych klasztorów i odpowiedzialnych za dzieła prowincjalne. Za zgodą ministra generalnego została zorganizowana w formie wideokonferencji z głosowaniami online (na platformie Zoom). Był to pierwszy taki przypadek w historii Zakonu franciszkańskiego.

Zatem pozostała jeszcze ostatnia część, na którą franciszkanie otrzymali pozwolenie od Głównego Inspektoratu Sanitarnego – bracia zjechali się do Gdańska, by w kościele Wieczerzy Pańskiej (stanowiącego część kościoła Trójcy Świętej) odbyć pozostałe sesje kapitulne.

Dotyczyły one przepracowania i zatwierdzenia wniosków zgłoszonych na Kapitułę oraz Planu Czteroletniego.

Kapituła przebiegała w dobrej, braterskiej atmosferze, jednocześnie z zachowaniem wymogów sanitarnych.

Z racji trwającej wciąż pandemii na obradach nie mogli być obecni bracia z Włoch (o. Jan Maciejowski – wikariusz Zakonu oraz o. Leszek Łuczkanin – poborca Zakonu) oraz z Kanady (o. Józef Błaszak – kustosz).

Na zakończenie obrad, jak zawsze, bracia kapitulni pomodlili się za współbraci zmarłych w minionym czteroleciu. Był to o. Kalikst Szulist, o. Dariusz Dembkowski, o. Bolesław Mika, o. Stefan Malandy i o. Ferdynand Zwolak.

Ostatnim akordem X Kapituły była Msza św. sprawowana w intencji o. Wojciecha, ministra prowincjalnego i pozostałych solenizantów (Imieniny ministra prowincjalnego).

Przejdź do góry strony