Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Uroczysty jubileusz 750 lat franciszkanów w Gnieźnie

Utworzono: 25-10-2009

24 października Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia Pani Gniezna wypełniło się dziękczynieniem Panu Bogu za 750 lat posługi franciszkanów w Gnieźnie. J. Eks. ks. Abp Henryk Muszyński przewodniczył Eucharystii, która została odprawiona o godz 18.oo.

Mimo, że jubileusz 750 lat obecności w Gnieźnie dotyczy zakonników, to przecież dziękowaliśmy Bogu wszyscy za ten dar. Franciszkanie bowiem na stałe wpisali się w historię Gniezna, stali się niejako jego nieodłączną częścią, tym bardziej, że w swej świątyni przechowują niczym drogocenną perłę obraz Matki Bożej Pocieszenia, którą czci każdy Gnieźnianin, który zna i kocha Boga.

Uroczystości przewodniczył Metropolita Gnieźnieński, J. Eks. ks. Abp Henryk Muszyński. Celebracja rozpoczęła się uroczystą procesją z klasztoru do kościoła (ulicą Franciszkańską). U bram świątyni dostojnego celebransa powitał kustosz Sanktuarium, o. Jacek Korsak – proboszcz i gwardian w jednej osobie. Ceremonialne powitanie wraz z ucałowaniem relikwii św. Franciszka, okadzeniem i przywyitaniem chlebem i solą przeszło na nowo w procesję do ołtarza. Tam ks. Arcybiskup przywdział szaty liturgiczne i tak rozpoczęła się Eucharystia.

Homilię wygłosił ksiądz Arcybiskup. Przywołując postać św. Franciszka z Asyżu Metropolita Gnieźnieński powiedział, iż wszyscy potrzebujemy ducha św. Franciszka. Tego, który doskonale żył Ewangelią i wypełnił ją w swoim życiu. Ks. Arcybiskup udzielił też odpowiedzi na pytanie – co dali franciszkanie i co nam dać mogą w przyszłości. Przypomniał także świętych i błogosławionych, których wydał zakon Braci Mniejszych Konwentualnych, który obecny jest w Wielkopolsce od ponad VII wieków oraz podziękował za pokolenia franciszkanów, które pracowały w Gnieźnie.

Na koniec Mszy św. głos zabrał Minister Prowincjalny, o. Adam (do posłuchania poniżej). Podkreślił, że jubileusz gnieźnieński wpisuje się w obchody 800 lat powstania zakonu franciszkańskiego oraz, że jest niezwykle ważny dla naszej młodej prowincji franciszkanów (liczącej 23 lata); wyraził różnież pragnienie, byśmy kolejny jubileusz 800 lecia obecności franciszkanów w Gnieźnie, najstarszym klasztorze prowincji, mogli świętować bez żadnych przerw (wcześniejsze jubileusze odbywały się bez franciszkanów, którzy dwukrotnie byli wygnani z miasta przez najeźdźców). W bardzo ciekawy sposób określił też liczbę jubileuszy – w języku biblijnym; zgodnie z nim obchodzona przez nas rocznica, to jubileusz 15 (według Biblii każdy 50 rok był rokiem jubileuszowym).

Czytaj całość na stronie Sanktuarium Pani Gniezna (wraz ze zdjęciami i plikami audio)

Czytaj także o Jubileuszu tutaj

Przejdź do góry strony