Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Wiosenne spotkanie przełożonych 2013

Utworzono: 10-04-2013

Mimo niemal połowy kwietnia zima wciąż trzyma nas w swych kleszczach śniegu i przymrozków. Na przekór jednak złej pogodzie franciszkanie z prowincji św. Maksymiliana zebrali się na wiosennym spotkaniu przełożonych. Odbyło się ono w Ośrodku Szkoleniowo-Edukacyjnym diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej w Koszalinie-Wikowie w dniach od 8 do 9 kwietnia 2013 r. Uczestniczyli w nim bracia z Kurii Prowincjalnej w Gdańsku, z Ministrem Prowincjalnym o. Janem Maciejowskim na czele oraz przełożeni wspólnot z Polski, Litwy i Niemiec. W spotkaniu wziął udział również Asystent Generalny CEO o. Jacek Ciupiński, o. Rafał Zarzycki magister postulatu, a także rzecznik prasowy prowincji o. Mateusz Stachowski.

Spotkania przełożonych odbywają się dwa razy do roku i mają na celu omówienie aktualnych spraw dotyczących życia prowincji i zakonu. Tym razem poza sprawozdaniami dotyczącymi finansów prowincji (które przedstawił o. Andrzej Lengenfeld, ekonom prowincji), działalności Domu św. Maksymiliana (o. Piotr Pliszka, dyrektor DMK), aktualności dotyczących formacji (o. Wojciech Kulig, Asystent ds. Formacji) o. Prowincjał zdał relację z kapituły generalnej, która odbyła się w styczniu i lutym tego roku w Asyżu. Szczegółowo omówione zostały uchwały kapitulne. Dodatkowo o. Wojciech Kulig zaprezentował budżet Sekretariatu Misyjnego (o. Zenon Garus, Asystent ds. Misji przebywa w tych dniach w Kenii), omówiono propozycje Komisji ds. Apostolstwa na Rok Wiary, o. Rektor Piotr Matuszak omówił aktualne sprawy związane z seminarium w Łodzi-Łagiewnikach, zaprezentowany został nowy numer Wiadomości z Prowincji, które od trzech numerów wydawane są w nowej szacie graficznej, a także poruszono kwestie dotyczące działalności medialnej prowincji, przede wszystkim projektu FranciszkanieTV. O. Piotr Pliszka, odpowiedzialny za ubezpieczenia, przedstawił aktualne sprawy dotyczącego tego zagadnienia.

Poza salą obrad bracia spotykali się także w kaplicy na wspólnej modlitwie. Pierwszego dnia Eucharystii przewodniczył o. Jacek Ciupiński, który w homilii ukazał fiat wypowiedziane przez Maryję nie tylko jako osobistą zgodę na plan Boga w Jej życiu, ale także jako całkowite powierzenie Mu swego życia. We wtorek 9 kwietnia Mszy św. przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jan. W słowie przypomniał, iż przełożeni winni być pasterzami, którzy ukazują powierzonym sobie wspólnotom wolę Bożą. By tak się jednak mogło stać sami muszą głębiej wchodzić w tajemnicę Chrystusa.

Spotkanie przełożonych zakończyło się obiadem, po którym zrobiono wspólne zdjęcie.

Przejdź do góry strony