Skocz do głównej treści strony
Prowincja

XV Zjazd Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej

Utworzono: 27-09-2018

Pod hasłem „Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec…” w sobotę 22 września w Ostródzie odbył się XV Zjazd Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej. Uczestniczyło w nim około 140 osób. Był on wyjątkowy, ponieważ w tym roku obchodzono 10-lecie zawierzenia się Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Z tej racji podczas zjazdu obecna była kopia obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

Przed oficjalnym rozpoczęciem zjazdu wszyscy zgromadzili się na modlitwie różańcowej. W imieniu proboszcza przybyłych powitał o. Kazimierz Brzozowski. Następnie przemówił asystent prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej o. Robert Twardokus, który również przywitał wszystkich gości, jak również każdą z obecnych wspólnot Rycerstwa Niepokalanej.

Kolejnym punktem programu była konferencja pt: „W tym znaku zwyciężysz… Medytacja nad znaczeniem modlitwy różańcowej w historii Kościoła, naszej Ojczyzny i Św. Maksymiliana”. Wygłosił ją o. Stanisław Piętka – Prezes Narodowego Rycerstwa Niepokalanej. Ukazując różne wydarzenia w życiu kościoła na nowo uświadomił jak ogromną moc ma modlitwa różańcowa.

O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski. Podczas wygłoszonej homilii przypomniał o wytrwałości, do której każdy z nas jest zaproszony. Wytrwałości w wierze, we wspólnocie, w podjętych postanowieniach. Nawiązując do objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie ojciec Prowincjał zwrócił uwagę, że Maryja mówiła do osób, którym się objawiła po polsku. W ten sposób Maryja zaprasza nas do tego, byśmy dzisiaj we współczesnym świecie nie wstydzili się naszej polskości, naszej wiary.

Bezpośrednio po Eucharystii wszyscy udali się na obiad, po którym w kościele parafialnym odmówiono kolejną cześć różańca, a o godz. 15.00 koronkę do Bożego Miłosierdzia.

Bezpośrednio po modlitwie konferencję wygłosił o. Janusz Szypulski, były wieloletni asystent MI Polski Północnej, który podjął temat: „Zawierzenie Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Historia, cele, założenia”. To właśnie o. Janusz 10 lat temu zainicjował zawierzenie się MI Polski Północnej Matce Bożej Gietrzwałdzkiej. Podczas konferencji przypomniał historię tego zawierzenia, jak również to, jak przez kolejne lata rozwijało się ono w MI Polski Północnej.

Następnie podczas nabożeństwa, klęcząc przed kopią obrazu Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej, wszyscy uroczyście odnowili akt zawierzenia się MI Polski Północnej Matce Bożej Gietrzwałdzkiej.

Kończąc zjazd o. Robert, asystent MI Polski Północnej, przypomniał rzeczy, które dokonały się podczas tego roku oraz podziękował wspólnocie ostródzkiej za przygotowanie tego zjazdu, a wszystkim Rycerzom za przyjazd i tak liczną obecność.

Na koniec przemówił również o. Stanisław, prezes narodowy MI, który najpierw powiedział o zbliżających się wydarzeniach w ramach Rycerstwa Niepokalanej w Polsce, a następnie wszystkich pobłogosławił.

Pełni zapału i z nowym entuzjazmem wszyscy powrócili do swoich domów, by w codzienności życia realizować zawierzenie się Matce Bożej Gietrzwałdzkiej.

o. Robert Twardokus OFM Conv. 

Przejdź do góry strony