Skocz do głównej treści strony
Prowincja

Zjazd MI Polski Północnej 2017

Utworzono: 09-05-2017

– Rycerstwo Niepokalanej to nie tylko modlitwa, ale także działanie – powiedział Minister Prowincjalny o. Jan Maciejowski w Ostródzie, podczas XIV Zjazdu Rycerstwa Niepokalanej Polski Północnej.

Zjazdy MI odbywają się w Centrum Rycerstwa, które od 2008 r. mieści się w Ostródzie, przy franciszkańskim klasztorze. W tym roku na spotkanie 6 maja przybyło kilkanaście wspólnot z duszpasterzami (Ostróda, Szczecin, Kołobrzeg (2 wspólnoty), Kwidzyn, Koszalin, Lębork, Gdynia (2 wspólnoty), Gdańsk (3 wspólnoty), Olsztyn (2 wspólnoty) i Toruń). Na Zjeździe obecny był Prowincjał, o. Jan Maciejowski z Gdańska oraz Prezes Narodowy MI o. Stanisław Piętka.

O godzinie 9.30 o. Tomasz Maria Tęgowski, Prowincjalny Asystent MI powitał przybyłych. Po modlitwie wszyscy udali się na Eucharystię, której przewodniczył Minister Prowincjalny. On także wygłosił kazanie, w którym m.in. przypomniał początki Rycerstwa Niepokalanej na terenie Polski północnej. Pod koniec liturgii Prezes Narodowy MI o. Stanisław Piętka wręczył o. Januszowi M. Szypulskiemu, który w poprzednich kadencjach pełnił funkcję Asystenta MI w Prowincji św. Maksymiliana Marii, medal zasłużonego dla MI, przyznawamy na wniosek Asystenta oraz prezesów i animatorów Rycerstwa Polski północnej.

We Mszy św. uczestniczył także burmistrz Ostródy, pan Czesław Najmowicz, a także Przewodniczący Rady Miasta, pan Tadeusz Bera. To z nimi Minister Prowincjalny po Mszy św. odsłonił nazwę nowej ulicy nieopodal franciszkańskiego klasztoru – św. Maksymiliana Marii Kolbego (zobacz relację).

Po obiedzie na stole pojawił się urodzinowy tort z okazji setnej rocznicy powstania Rycerstwa Nieokalanej. Po posiłku uczestnicy Zjazdu odmówili różaniec, zaś po modlitwie odbyła się prezentacja książki „Maksymilian M. Kolbe” Tomasza Terlikowskiego. Po prezentacji autor odpowiadał na pytania zebranych.

Zjazd zakończył się podsumowaniem i rozesłaniem – gospodarz, o. Tomasz, pobłogosławił rycerzy zapraszając ich do odwiedzania Centrum MI.

Przejdź do góry strony