Najczęściej czytane
Życzenia na Boże Narodzenie 2024
Życzenia ministra prowincjalnego o. Wojciecha Kuliga OFMConv na Narodzenie Pańskie 2024.
Święta Narodzenia Pańskiego po raz kolejny zawitały w naszych domach. Wszystko gotowe, uporządkowane, świąteczna atmosfera ogarnia nas zewsząd. Zapalona choinka, prezenty i najbliżsi, z którymi zawsze chcemy spędzić ten szczególny czas. Wspólna wieczerza wigilijna, życzenia i sianko dla Jezusa, który staje się nie tylko częścią, ale jest głównym powodem naszego świętowania.
Jezus przychodzi do nas, przychodzi do człowieka, aby przypomnieć nam co jest w życiu najważniejsze. Ludzie - z pewnością, relacje z najbliższymi – oczywiście, że tak, nasze zbawienie…. no właśnie. Po to Jezus przyszedł na świat, aby zapewnić nam zbawienie. Niewielu pewnie o tym myśli patrząc na dzieciątko położone w szopce. A przecież drewniany żłób zamieni się z czasem w drewno krzyża, skąd popłynęło zbawienie i miłosierdzie dla każdego z nas.
Moi drodzy w te szczególne święta, chcę życzyć Wam wszystkim, moim braciom w zakonie, gdziekolwiek przebywają, siostrom zakonnym, rodzinom, grupom duszpasterskim, naszym dobroczyńcom i przyjaciołom wiele pokoju i nadziei, która jest przecież głównym tematem nadchodzącego roku świętego ogłoszonego przez papieża Franciszka. Niech nigdy nie braknie wam nadziei, wśród problemów, troski i niedogodności. Ona nie może umrzeć, musi się wypełnić.
Przyszły rok to również rok jubileuszowy dla nas franciszkanów. Bowiem będziemy obchodzić 800-lecie napisania przez św. Franciszka, naszego założyciela, Pieśni słonecznej, w której biedaczyna wychwala całe stworzenie. Franciszek pamięta o pięknie stworzonego świata, o wodzie, ziemi, ogniu, wietrze, ale nie zapomina też o Tym, który ten świat stworzył i nie zapomina o stwórcy, który najwyższy, chwalebny, wszechmogący, pełen mocy i chwały. Nie zapomina o tym, który staje się człowiekiem i rodzi się jako dziecię. Z racji jubileuszu Stolica Apostolska na naszą prośbę udzieliła nam Franciszkanom Prowincji św. Maksymiliana w Polsce Odpustu zupełnego, który potrwa od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 roku. Odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami udając się do jednego z kościołów czy klasztorów naszej prowincji zarówno w Polsce, jak i za granicą.
Niech zatem, moi drodzy, radość Świąt Narodzenia Pańskiego napełnia nasze serca nadzieją. Błogosławionych Świąt Narodzenia Pańskiego i Szczęśliwego Nowego Roku.
Z radością informujemy, iż w związku z jubileuszem 800-lecia powstania Pieśni Słonecznej, w której Święty nasz Ojciec Franciszek wychwala stworzenie i Stwórcę, nasza Prowincja Św. Maksymiliana otrzymała od Stolicy Apostolskiej dar odpustu zupełnego dla wszystkich wiernych nawiedzających kościoły, kaplice i klasztory należące do Prowincji w Polsce i za granicą przez cały rok, od 1 stycznia do 31 grudnia 2025 roku.
Lista naszych obecności, w których można uzyskać odpust zupełny: https://franciszkanie.gdansk.pl/klasztory/
Prot. N. 03590/2024-1463/24/I
DEKRET
PENITENCJARIA APOSTOLSKA, dla pogłębienia świętości wiernych i dla zbawienia dusz, na mocy specjalnych uprawnień udzielonych jej przez Jego Świątobliwość papieża Franciszka, w odpowiedzi na gorące prośby przedłożone w ostatnim czasie przez Najczcigodniejszego o. Wojciecha Kuliga, Ministra Prowincjalnego Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych Prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego, z okazji uroczystości ku czci świętego Franciszka z Asyżu, które obchodzimy w 800 lat od powstania pieśni pochwalnej Serafickiego Ojca, zwanej „Pieśnią słoneczną” lub „Pochwałą stworzeń”, udziela łaskawie ze skarbca Kościoła odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (spowiedź sakramentalna,
Odpust zupełny będą mogły uzyskać również osoby starsze lub chore oraz ich opiekunowie, a także wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie mogą opuszczać domu, jeśli wzbudzą pragnienie wyrzeczenia się wszelkiego grzechu i postanowią wypełnić – skoro tylko będzie to możliwe – trzy zwykłe warunki, a także jeśli łącząc się duchowo z jubileuszowymi celebracjami, ofiarują miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, cierpienia i niedogodności osobistego życia.
Aby zaś dostęp do łaski Bożej, udzielanej za pośrednictwem władzy kluczy Kościoła, mógł być łatwiejszy ze względu na duszpasterską miłość, Penitencjaria zwraca się z gorącą prośbą, aby kapłani z Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych gorliwie i wielkodusznie oddawali się sprawowaniu sakramentu pokuty i pojednania.
Niniejszy dekret pozostaje w mocy przez okres trwania Jubileuszu, bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.
Rzym, dnia 16 grudnia, w roku od Wcielenia Pańskiego 2025.
Angelo kard. De Donatis
Penitencjarz Większy
+ Krzysztof Józef Nykiel
Biskup tytularny Elei (Velia), Regens
Tłumaczenie: o. dr Artur Przechowski OFMConv